A rendszerezés nem tárgyakkal, hanem döntéssel kezdődik

Nagy elhatározást és döntést igényel, amikor neki kezdünk a lakásunk rendbe rakásának, rendszerezésének. Mert ez nem csak a tárolók számáról és a dobozok színéről szól. Valójában a rendszerezés egyfajta belső rend megteremtésének fizikai megnyilvánulása.

Támogató otthon, belső biztonság

A cél az, hogy olyan otthont teremtsünk, ami támogat, komfortos belül is. Egy jól rendszerezett otthon nem csak praktikus, hanem érzelmi biztonságot is nyújt – egyfajta bázist ad, ahová visszatérhetsz, amikor a külvilág túl sok.

Mit jelent lélekből rendszerezni?

Amikor már nagyon nyomaszt a feleslegesen felhalmozott tárgyak látványa, és szinte lépni sem tudsz, az azt jelenti, hogy a lelkedben is zűrzavar van. Ha ezt felismered, akkor jön el a pillanat, hogy változtatni szükséges. A lelked is megkönnyebbül, amikor megszabadulsz olyan tárgyaktól, amik már nem szolgálnak.

A vizuális káosz gyakran belső nyugtalanságot tükröz. A fizikai tér zsúfoltsága valójában lelki túlterheltségre utal – és a szelektálás, rendszerezés egyben mentális tehermentesítés is.

A doboz nem elég: a rendszerezés szelektálással kezdődik

Ehhez a folyamathoz azonban nem elég, ha csak a dobozokat szerzed be, és nem szelektálsz, selejtezel. A kikönnyülés akkor jön el, ha kiválogatod, kidobálod a felesleget az életedből. A doboz önmagában nem oldja meg a problémát, ha nincs mögötte döntés és szándék. A rendszerezés alapja mindig a szűrés: mi marad, és mi megy. E nélkül a tárolás csak ideiglenes szépítés.

A rendszerezés mint önismereti út

A rendszerezés egy önismereti folyamat is, hiszen végigmegyünk a felismerésen át az elengedés, kidobás, megválás rögös útján. Minden egyes tárgy újabb kérdést vet fel: miért tartottam meg eddig? Tényleg szükségem van rá? Így nem csak a szekrényeket, de a döntési mechanizmusainkat is rendbe tesszük.

Milyen rendszerezés illik hozzád? Találd meg a saját módszered!

A kérdés az, hogy milyen rendszer illik hozzád? Ez lehet lassú, alapos átvizsgálás, vagy éppen ellenkezőleg, minél előbb legyünk túl rajta” folyamat – attól függően, hogy mennyi időt szánsz rá.

Fontos, hogy olyan rendszert alakíts ki, ami igazodik a személyiségedhez, életritmusodhoz. A rendszerezés nem egy sablon, hanem egy egyénre szabott megoldás. Akkor lesz fenntartható, ha nem erőltetett.

Hogyan tartható fenn a rendszerezés hosszú távon?

Ennek a folyamatnak az a lényege, hogy találd meg a helyét mindennek az otthonodban, és ugyanoda tedd vissza használat után. Fontos a napi ritmus, rutin megtalálása, kialakítása, és az optimális életmód fenntartása.

A fenntartás kulcsa a következetesség: ha a rendszer működik, nem jelent plusz munkát, hanem éppen időt és energiát spórol. A rend nem cél, hanem eszköz a nyugodtabb élethez.

Nem a tökéletesség a cél – hanem a nyugalom

Végül is a rendszerezés célja nem a tökéletesség, hanem a belső nyugalom és béke megtalálása. Nem kell, hogy minden centire pontosan sorakozzon – elég, ha átlátható, kényelmes és neked működő. A cél, hogy jól érezd magad abban a térben, amit otthonodnak hívsz. Ez az otthonszervezés lényege.

Rendszerezés külső segítséggel – amikor elakadsz

Ha szükséged van ehhez hozzáértő, külső segítségre, keress bátran! Egy kívülálló szem segíthet abban is, amit belül már nem látsz tisztán. A rendszerezés közös munka is lehet – és néha csak egy kis támogatás kell, hogy újra egyensúlyba kerülj.

Jelentkezés a konzultációra:

9 + 10 =

Vagy keress telefonon!

Munkanapokon 9-16 óra között, az alábbi telefonszámon
érsz el, vagy küldj bármikor SMS-t és visszahívlak:

+36/20 332 4592

 

Lélekmentor | Otthonszervező | Life Coach