Az elengedés pillanatai az életünkben
Mindannyiunk életében vannak olyan szakaszok, pl válás, új otthonba, esetleg másik országba költözéskor, amikor kénytelenek vagyunk megválni, kiselejtezni, szelektálni a tárgyainkat. Ilyenkor nemcsak a fizikai környezet változik meg, hanem a belső világunk is mozgásba lendül.
Sőt,a női létnek is vannak bizonyos korszakai, olyan ruhái, kiegészítői, amit már nem szívesen viselünk. Ilyenkor ez nem csak azt jelenti, hogy kidobjuk a felesleges dolgainkat, hanem az életünk egy darabjától is meg kell válnunk. Lehet ez a nagyitól kapott ballagási ajándék, egy szerelmeslevél a régi kedvestől, esetleg a mini ruha és a tűsarkú cipő, vagy a kicsik kinőtt játékai, amiket évekig őriztünk a gyerekszoba sarkában.
Tárgyak és érzelmi kötődés – miért nehéz az elengedés?
Ezekhez mind-mind érzelmi kötődésünk van, és azt érezzük, hogy a tárggyal együtt a szerettünket is kidobjuk. De ez nem így van, hiszen a kedves személy a szívünkben él, és nem a fiókban. Nem a tárgy őrzi meg számunkra a szerettünket, hanem mi magunk, a szívünk, az emlékeink.
Ragaszkodás gyökerei – amik akadályozhatják a szelektálást
Egy kedves ügyfelem megkért, hogy segítsek neki a szelektálásban, rendrakásban, és amikor a két éve lejárt Aranka pudingpor került kidobásra, feljajdult, hogy azt még fel lehet használni. Itt már az elengedés lelki hátterére is ránéztünk. Konzultáció keretében kiderült, hogy az ötvenes években a nagyszülőktől mindenüket elvették, és ez a ragaszkodás generációkon át nyomot hagyott a lélekben. Így ragaszkodnak a tárgyak és az érzelmek. Ez az apró példa is mutatja, hogy sokszor nem a tárgy értéke számít, hanem a mögötte húzódó félelem vagy hiány – amit még akkor is cipelünk, ha már nem is a mi történetünk
Szelektálás, mint önismereti utazás
A szelektálás egyben egy önismereti folyamat is. Hiszen rálátunk, hogy miket gyűjtögettünk eddig, és vajon mit mond el rólunk, amit megtartunk, és hogyan reagálunk az elengedésre. Próbáld meg te is: nézd végig a polcaidat, és tedd fel magadnak a kérdést – mire emlékeztet ez a tárgy? Én vettem vagy valaki adta? És miért őriztem meg? Ha most látnám először, hazahoznám újra?
Miért érdemes kívülálló segítségét kérni?
Ez a fajta szelektálási folyamat hosszabb időt vesz igénybe, és lelkileg megterhelő lehet, mert az életünk olyan darabjaitól válunk meg, amihez személyek és emlékek fűződnek. Ezért szerencsés, ha ebben egy olyan kívülálló segítő is részt vesz, aki érzelmileg nincs bevonódva. Egy profi segítő támogat abban, hogy ne az emléket dobd ki, hanem a felesleget engedd el – tudatos döntésekben segít, nem ítélkezik.
Ismerd fel: mi az, ami már nem szolgál?
Amit évekig nem használsz, gyűjtögetsz, mert „majd jó lesz valamire”. Ezek a felesleges tárgyak csak elszívják az energiát az életedből és a lakásodból, és nincs helye az új, friss és élvezetes dolgoknak.
Tipikus nem szolgáló tárgyak lehetnek:
- meg nem javított háztartási eszközök
- ritkán vagy soha nem hordott ruhák
- kedves, de sosem használt ajándéktárgyak
- régi, poros dokumentumok és fénymásolatok
A változás kívül és belül szelektálással kezdődik
Engedd meg magadnak, hogy változz, és változtass kívül és belül! Mert amit szelektálsz és kidobsz fizikálisan, az helyet csinál az újnak a szekrényedben és a lelkedben is. Az elengedés nem veszteség, hanem lehetőség – egy új életszakaszra, új szokásokra.
Merre tovább a rend után?
A szelektálás végén ne csak a teli zsákokra figyelj, hanem arra is, ami megmaradt. Ez vagy te most. Az, ami valóban számít, és amit tudatosan választottál. Innen lehet építkezni – kívül és belül.
Ha úgy érzed, hogy egyedül nem megy a szelektálás, keress bizalommal!
Jelentkezés konzultációra:
Vagy keress telefonon!
Munkanapokon 9-16 óra között, az alábbi telefonszámon
érsz el, vagy küldj bármikor SMS-t és visszahívlak:
+36/20 332 4592
Lélekmentor | Otthonszervező | Life Coach